עורך דין לתביעה ייצוגית

כאשר התנהלות חברה או בית עסק גורמת לאדם נזק קל, לא משתלם להגיש תביעה לבית המשפט. עם זאת, אם מדובר בהתנהלות שפגעה באנשים רבים, יכול אדם בודד להגיש תביעה ייצוגית, בשמם של כל הנפגעים מאותה התנהגות. 

מהי תביעה ייצוגית?

תביעה ייצוגית, המוכרת גם בתור – תובענה ייצוגית, היא תביעה אזרחית אותה מגיש אדם יחיד, בשמה של קבוצת אנשים. לרוב מדובר בתביעה נגד קבוצות וחברות בולטות, דוגמת חברות ביטוח, בנקים, חנויות מזון גדולות ועוד.

התביעה מתבססת על מקרה לפיו הקבוצה נפגעה מהתנהלות החברה, אולם מאחר שלכל אחד מחברי הקבוצה נגרם נזק קל בלבד – לא משתלם להגיש תביעה אישית (מפאת שכר הטרחה ועלויות הגשת התביעה הכרוכות בכך). במקרים כאלה מאפשר החוק להגיש תביעה ייצוגית. 

בגין מה ניתן להגיש תובענה ייצוגית?

כדי להגיש תביעה ייצוגית, על התובע להיות משויך לקבוצה הנפגעת, כלומר, עליו להוכיח כי הוא ואחרים נפגעו עקב התנהלות החברה הנתבעת.

חוק תובענות ייצוגיות, שנחקק בשנת 2006, קובע את רשימת הנושאים שלגביהם ניתן להגיש תביעה ייצוגית. כך למשל, אפשר להגיש תביעה ייצוגית נגד עוסק (דהיינו תביעות העוסקות בהפרת חוק הגנת הצרכן), נגד גורם מבטח (דוגמת חברות ביטוח או סוכן ביטוח – כולל גופי פנסיה), תאגיד בנקאי, נותן שירותים פיננסיים, תביעה בשל מפגע סביבתי, תביעה נגד מפרסם ועוד.  

כיצד ניתן להרוויח מתובענה ייצוגית?

מטבע הדברים, הליך התביעה כרוך בעלויות כלכליות רבות – בעיקר נוכח העובדה כי בירורן לוקח זמן רב, ובתביעות מורכבות יותר יש להגיש חוות דעת שעלותן יקרה.

בשל כך, מנחה סעיף 22 לחוק תובענות ייצוגיות, כי כאשר תובענה ייצוגית הוכרעה – חלקה או כולה – לטובת הקבוצה אותה מייצג התובע, על בית המשפט יהיה להורות על אופן תשלום גמול לתובע. 

עוד קובע החוק, כי בבואו לקבוע את גובה הגמול שיינתן לתובע, יתחשב בית המשפט, בין היתר, בפרמטרים הבאים:

  1. טרחת התובע המייצג
  2. הסיכון שלקח על עצמו התובע.
  3. התועלת שהביאה התביעה הייצוגית לחברי הקבוצה.
  4. חשיבותה הציבורית של התביעה.

מדוע חשוב להסתייע בעורך דין לתביעות ייצוגיות?

כאמור, כלי 'תובענות ייצוגיות' הוא כלי משמעותי ביותר אשר קיים ללקוחות פרטיים של חברות וגופים שונים, בין היתר לאור התגמולים הגבוהים שביכולתו להעניק. 

בשל החשש מהפסדים כלכליים גבוהים, חברות נאבקות בנושא תובענות ייצוגיות, ומגייסות את מיטב המוחות המשפטיים בכדי למנוע את הגשת התביעה ואת הפיצויים בגינה. על מנת להתמודד עימם ולהפיק את הרווח המקסימלי מן התביעה הייצוגית, יש להיעזר בעורך דין אשר צבר ניסיון רב ובעל בקיאות ומומחיות בנושא.

מחלקת הליטיגציה המסחרית של מצנר גולדשטיין נחשבת למובילה ומקצועית בכל הנוגע לתביעות ייצוגיות והיא מייצגת בתביעות ייצוגיות רבות, תוך התמחות בקשת של נושאים מורכבים.

אתם מוזמנים ליצור עימנו קשר לפגישת ייעוץ ראשונית.

בעלי זכויות על דירה כחלק מהתחדשות עירונית

מעוניינים בפגישת ייעוץ?