ליווי יזמים וקבלנים

תחום היזמות והבניה מלווה בשאלות משפטיות רבות, ועל כן ישנה חשיבות רבה בבחירת עורך דין מתאים שילווה את תהליכי העסקה. בחירת עורך דין מתאים עשויה לצמצם לכם הוצאות רבות וכן לחסוך לכם זמן רב. מסיבות אלו ועוד, אין להקל ראש בהחלטה להיעזר בליווי יזמים, ובפרט הליך בחירת עורך הדין שילווה את הפרויקט. 

ליווי יזמים וקבלנים

ראשית, לאיזה תחומים חשוב לשים לב כשמחליטים לבצע הליכי יזמות וקבלנות?

  • בדיקת הזכויות הקנייניות – מומלץ להסתייע בעורך דין כדי לבדוק (בלשכת רישום המקרקעין) את מצב הזכויות בנכס. עורך הדין יבדוק האם קיימות בעיות ברישום הקרקע, בבעלות או בכל נושא אחר שיכול לעכב את תהליך קבלת ההיתר. במצבים בהם מדובר בבתים עם כמה בעלים, קבלת תמונת מצב מהימנה בנוגע לבעלות על השטחים הינה קריטית, וזאת בכדי למנוע מצבים בהם על אף שהבדיקות המקדימות לקבלת ההיתר אושרו, בשלב מסוים מתגלה שקיים חלק בבניין שרשום למשל על הקבלן שבנה את הבניין. מצב זה בעייתי והוא עשוי להביא לביטולו של הפרויקט. כפועל יוצא מהאמור לעיל, מומלץ מאוד לבחון את הזכות הקנייניות עוד לפני שמחליטים להיכנס לפרויקט.
  • הערכת העלויות של הפרויקט – מומלץ לפנות למנהל הפרויקט שיבצע הערכה של עלויות הביצוע הכוללות. עלויות אלה כוללות את עלויות התכנון, עלויות אנשי מקצוע, עלויות הביצוע, תשלום שכרם של עורך הדין, מנהל הפרויקט, האדריכל, מפקח הבנייה ועוד. יש לציין שעלויות הפרויקט משתנות בין הסוגים השונים של הפרויקטים.  
  • ביצוע ניתוח רווחיות הפרויקט על ידי שמאי מקרקעין. בנוסף לכך, יש להכין דו"ח אפס, כלומר דו"ח כלכלי – עסקי שמוגש על ידי שמאי מקרקעין תוך תיאור מצב הנכס, העלויות העתידיות והרווחים החזויים. הדו"ח מסייע לבנקים לאמוד את שווי הנכס במקרה בו הנכס משמש כביטחון למתן אשראי בנקאי לפרויקט. 
  • מימון הפרויקט – דהיינו בדיקה האם וכיצד ניתן לממן את הפרויקט. דוגמא נפוצה למימון פרויקטים היא  לקיחת משכנתא מהבנק. 

מדוע חשוב להסתייע בעורך – דין שילווה את הפרויקט?

חשוב לבחור עורך – דין שילווה את ההליך החל משלבי הייזום המוקדמים, דרך ניהול המשא ומתן, הייצוג במכרזים, חוזי הפיתוח והחכירה, הרכישה, ההתנהלות מול בנקים וגופים מלווים אחרים, ההתנהלות מול הרשויות הרלוונטיות, הייצוג בהסכמי קבלן ובהסכמי היועצים, וכלה בסיוע ובעריכת הסכמים עם אותם האנשים שהחליטו לרכוש יחידות בפרויקטים השונים.

עורך – דין מקצועי יתאים את שירותיו בהתאם ליזם או לקבלן הניצב מולו. כמו כן, לכל פרויקט אופי שונה ומשכך יש צורך בליווי משפטי שונה. עורך דין מקצועי יציע את שירותיו בהתאם למצב, תוך עריכת שיקולים מסחריים ומשפטיים.

כאמור, לעובדת היותו של עורך הדין, מקצוען המבין היטב בכל התהליכים המקדימים לביצועו של פרויקט, חשיבות קריטית, שכן לעורך – דין מקצועי ניסיון וידע רב אודות תחום הנדל"ן, היזמות והקבלנות, ומשכך הוא עשוי לסייע לכם למצות את זכויותיכם ולהתנהל בצורה יעילה וחסכונית.

לסיכום, פרויקטים הכוללים יזמות וקבלנות הינם פרויקטים מורכבים, בייחוד לאור העובדה שלכל פרויקט אופי אחר, ומשכך כל פרויקט מצריך סיוע משפטי פרטני בהתחשב בתנאי הפרויקט הספציפי. חשוב שילווה את הפרויקט עורך דין בעל ידע וניסיון בתחומי המקרקעין והנדל"ן, ובאופן ספציפי יותר – עורך דין בעל ידע בתחומי היזמות והקבלנות. שכירת שירותיו של עורך הדין עשויה להקל עליכם מאוד ולחסוך לכם זמן יקר וכסף רב.

מעורבים בפרויקט/ים הכוללים יזמות וקבלנות? מחפשים ליווי של עורך דין מומחה בתחום?  מוזמנים להתייעץ עימנו! במשרדנו עורכי דין הבקיאים בתחומים הרלוונטיים ובעלי ניסיון עשיר בפרויקטים מהסוג הזה. אנו מבטיחים לעשות כל שביכולתנו על מנת לדאוג לקיום זכויותיכם בצורה הטובה והמקצועית ביותר. 

 

בעלי זכויות על דירה כחלק מהתחדשות עירונית

מעוניינים בפגישת ייעוץ?