ליווי יזמים: למה זה נועד ולמי פונים?

העולם המודרני והתפתחות הטכנולוגיה, פתחו עבור אנשים רבים שלא התנסו בכך קודם את עולם המקרקעין – ובתוכו, את עולם יזמות הפרויקטים, השלב בו הפרויקט הופך מרעיון שאפתני גרידא לתוכנית ברורה ומציאותית, המתחילה לקרום עור וגידים. בשל המגוון העצום של הניגשים לפרויקטים הללו, עולה יותר ויותר בשנים האחרונות הרעיון של ליווי יזמים – ובמאמר קצר זה, ננסה להסביר – ליווי יזמים: למה זה נועד ולמי פונים?

ליווי יזמים: למה זה נועד ולמי פונים?

ליווי יזמים – למה זה נועד?

טרם נענה על השאלות ליווי יזמים: למה זה נועד ולמי פונים? יש להבין מהו אותו ליווי יזמים. ליווי הימים הוא שירות שמציעה חברה או משרד עורכי דין, שעיקרו הקלת הנטל על היזם הכרוך בניהול וארגון הפרויקט. במסגרת הליווי, המלווה עוזר במספר דרכים: ראשית, המלווה יעזור להבין מי הם בעלי הנכסים ומהם הזכויות של הצדדים השונים בנכס.

שנית, ישתמש במלווה בניסיונו על מנת לאתר ולטפל בבעיות שונות העלולות לצוץ בתהליך. שלישית, יעזור המלווה לקדם את לוחות הזמנים של הפרויקט, ולבסוף יקשר הן בין היזם לבעלי המקצוע השונים בפרויקט, הן בין בעלי המקצוע עצמם, והן בין היזם לבין בעלי הנכס.

בנוסף, למלווה תפקיד גם בהקלת הנטל המשפטי על היזם: מלווה המבין היטב את עולם דיני המקרקעין יכול לעזור להבין מיהם הצדדים בעלי הזכויות בנכס, מה מצבו של הנכס, והאם ישנן בעיות בנושאים אלה.

כמו כן, יעזור המלווה בהגשת התנגדויות ועררים במקרים של בעיות משפטיות, ויטפל בצדדים המשפטיים של ניהול פרויקט מקרקעין – אל מול בעלי הנכס, בעלי המקצוע, ושאר הצדדים והגופים המעורבים בתהליך.

אני יזם עצמאי – האם כדאי לי לפנות לליווי יזמים?

ברוב המקרים, ובייחוד בפרויקטים של תמ"א 38, מעדיפים בעלי דירות ונכסים שלא לשמש כיזמים בפרויקט בעצמם – ומעבירים את זכויות הבניה ליזם מקצועי המקדם את הפרויקט. עם זאת, בשנים האחרונות ניתן לראות שינוי משמעותי באנשים הבוחרים להיות יזמים – ולעיתים בעלי הדירות עצמם בוחרים להיות היזמים, על מנת להרוויח בעצמם מהדירות העתידיות להבנות.

חשוב לזכור: ליווי יזמות חשוב מאין כמוהו הן ליזמים עצמאיים, שכן פעמים רבות הללו אינם בקיאים בדיני המקרקעין ובבעיות השונות העלולות לצוץ במהלך הפרויקט, והן ליזמים מקצועיים, על מנת להימנע מבעיות משפטיות בהמשך העלולות לפגוע בכדאיות ובהצלחת הפרויקט.

למי פונים: מדוע חשוב לפנות דווקא לעורך דין?

פעמים רבות ניתן לראות מלווים שאינם עורכי דין המציעים את שירותיהם ליזמים. למרות שכיחות התופעה, חשוב לזכור – עורך הדין יכול לעזור בשלל דרכים נוספות מעבר לליווי הפרויקט הרגיל.

עורך דין הבקיא בדיני המקרקעין יכול למנוע בעיות משפטיות, למשל שאלות ותקלות הנוגעות לזכויות הקנייניות על הנכס, ולהצביע עליהן גם במהלך הפרויקט. לבסוף, יכול עורך הדין לייצג את היזם בכל הליך שיידרש כתוצאה מבעיות אלה.

אתם יזמים המעוניינים לקבל ליווי לפרויקט? יש לכם שאלות נוספות בנוגע לליווי יזמים: למה זה נועד ולמי פונים? פנו לפירמת מצנר גולדשטיין, המתמחה בדיני מקרקעין וליווי פרויקטים.

בעלי זכויות על דירה כחלק מהתחדשות עירונית

מעוניינים בפגישת ייעוץ?