מדד תשומות הבניה – איך זה עובד?

השאלה: מדד תשומות הבניה – איך זה עובד? צריכה לעניין אתכם במיוחד אם אתם לקראת רכישת דירה חדשה, שכן התשלומים לקבלן לרוב בצמוד למדד זה. מהו המדד, מה משפיע עליו, ומי אחראי לפרסם אותו? אל תדאגו, מיד נעשה סדר בכל השאלות.

מהו מדד תשומות הבניה? 

בפשט, הממד מודד את השינויים בעלויות ה"סל הקבוע" הנחוץ לבניית דירה. כלומר, את השינוי במחירי החומרים כגון: מלט, ברז, וטיח. את השינוי במחירי המוצרים כגון: כיורים, תריסים ורכיבי חשמל שונים. וכן את השינוי במחירים שספקי השירותים נותנים, כגון: רצפים, חשמלאים ומתכננים.

אם כן ראינו את התשובה הפשוטה לשאלה איתה התחלנו: "מדד תשומות הבניה – איך הוא עובד?", והבנו מדוע היא רלוונטית לנו כרוכשי דירה חדשה. המדד לוקח בחשבון 125 רכיבים ולפיהם קובע את מחיר הסל, ואת השינוי בהשוואה למדד שפורסם בחודש הקודם. ועכשיו, לחלק היותר מעניין.  

מדד תשומות הבניה - איך זה עובד?

מדד תשומות הבניה – איך זה עובד בפועל? ומה ניתן להסיק מכך? 

אם כן, בפועל, מדד תשומות הבנייה עולה כל שנה. ולכך משמעות גדולה על הרוכשים, שכן לרוב חוזים לקניית דירה חדשה מקבלן כפופים למדד ואינם כוללים סיכום מראש על מחיר מוחלט. השינויים במדד צפויים לייקר את הליך הבנייה, ויש להתחשב בכך עוד בתכנון המשכנתא. 

פריט נוסף שחשוב לקחת בחשבון כשמתייחסים למדד תשומות הבניה – ולאיך שהוא עובד, טמון בהשוואה בינו לבין מדד המחירים לצרכן. מ-2010 ניתן לראות שמדד תשומות הבנייה עולה הרבה יותר מאשר מקבילו, ובנוסף, בשונה ממד המחירים לצרכן [וממדד מחירי הדירות וההצמדה למטבע חוץ] לא ניתן לעקוב אחרי מדד תשומות הבניה על ידי הצמדת הכסף וקבלת תשואה ריאלית. 

לכן, כדי להגן על כספם מומלץ להיעזר באנשי מקצוע שילוו אתכם בהליך הרכישה וידעו בין היתר להתמודד גם עם עניין זה. ערוצים שבכל זאת ניתן לפעול בהם כוללים מכשירים פיננסים מתחוכמים יותר הנסחרים בשוק ומיוצרים בבנק. כמו כן, ניתן להתנהל אחרת ממול הקבלן ולהתעקש על הצמדת התשלום למדד המחירים לצרכן. 

לסיכום

מדד תשומות הבניה מבטא את עליית סל המצרכים והשירותים הנדרשים לבניית בית חדש. יש צורך בכלים מתוחכמים כדי לגדרו, ולכן מומלץ להיעזר באנשי מקצוע. חשוב לזכור שהמדד אינו מבטא את עלויות הקרקע, ולא את הרווח ליזם, ולכן היצמדות מלאה אליו איננה לגמרי צודקת או בהכרח נכונה.

בהצלחה!

מצנר גולדשטיין הינה פירמת עורכי דין המתמחה בתחומי הנדל"ן והחברות, המעניקה ללקוחותיה שירות משפטי בסטנדרט אחר – מקצועי יותר, חדשני יותר, יצירתי יותר וכל זאת תוך זמינות מקסימאלית. 

ייחודה של הפירמה נעוץ בתפיסתה והכרתה את העולם המסחרי על בוריו, תוך שילוב הידע עם הבנה עמוקה של סוגיות הליבה המשפטיות המורכבות של תחום זה. אלו הדברים שגורמים ללקוחות שלנו, בהם גופים מרכזיים ומובילים בעולם העסקי, לבחור במצנר גולדשטיין.

 

מעוניינים בפגישת ייעוץ?