מסמכים חשובים שתצטרכו עבור רישום דירה בטאבו

רישום של דירה בטאבו הוא אחד השלבים החשובים ביותר בעת רכישה של דירה. אי הרישום של הדירה בטאבו עלול להוביל לבעיות רבות, משום שהוא מהווה את ההוכחה העיקרית עבור רוכשים פוטנציאליים בנוגע למהות הנכס וזיקת הבעלים אל הנכס.

לרישום בטאבו יש חשיבות כפולה – מצידו האחד של המטבע, מרגע שאדם רשום בטאבו כבעלים של נכס – הבעלות שלו על הנכס היא כמעט בלתי ניתנת לערעור. מהצד השני, נכס שאינו רשום בטאבו עלול לגרום לבעלים בעיות רבות וטרחה, בדמות זמן וכסף שיבוזבזו על מנת להוכיח את הזיקה אל הנכס הלא רשום.

למרות החשיבות הרבה של הרישום בטאבו, התהליך המסובך, מלא הבירוקרטיה ורצוף הקשיים שהוא רישום הזכויות בטאבו גורם לאנשים רבים לחשוש מהמשימה ולעיתים אף למשוך את ידיהם ממנה. לכן,  חשוב להגיע לטאבו ערוכים ומצוידים בכל המסמכים החשובים שתצטרכו עבור רישום דירה בטאבו.

מסמכים חשובים שתצטרכו עבור רישום דירה בטאבו

מהו הטאבו?

הטאבו הוא הוא "הרשות לרישום והסדר זכויות מקרקעין", המשויכת למשרד המשפטים, ומהווה את הגוף המנהל את מרשם המקרקעין בישראל. מרשם מקרקעין זו מערכת, לרוב כתובה, בה מתעדים את כל הפרטים החשובים הקשורים למקרקעין – במיוחד זכויות ופעולות משפטיות הנעשות על הנכסים הללו.

הסיבה לקיומו של מרשם כזה היא ההבנה שהמקרקעין הם רכוש חשוב ביותר שצריך לפקח עליו – מדובר בנכסים יקרים מאוד וחיוניים לחיים תקינים של בני אדם. כמו כן, מדובר בזכויות ארוכות טווח, המתקיימות כמעט ללא הגבלת זמן.

אילו מסמכים חשובים תצטרכו עבור רישום דירה בטאבו?

להלן רשימה של מסמכים שחשוב להכין מראש עבור רישום הדירה בטאבו:

מס שבח ומס רכישה – הראשונים מבין המסמכים החשובים שתצטרכו עבור רישום דירה בטאבו אלה מסמכים המעידים על תשלום מס שבח או מס רכישה, או פטור מהם. חשוב לזכור: חובה שאישורים אלה יהיו אישורים מקוריים מרשות המיסים.

שטרי מכר בעת רישום הדירה בטאבו חשוב להביא שטרי מכר מקוריים המעידים על העברת הזכות בקניין בחמישה עותקים. בקשר לשטרות אלה, חשוב לזכור: יש להמציא שטרות שהם מקוריים, חסרי מחיקות ותיקונים שונים, חתומים על ידי הצדדים לעסקה. כמו כן, חובה שהחתימות על השטר יאומתו על ידי רשם מקרקעין או עורך דין, שאמור להסביר לחותמים מהי העסקה ומהן התוצאות המשפטיות שנובעות ממנה, לוודא שכל הצדדים מבינים את חשיבות ומהות העסקה, וחותמים עליה מרצון חופשי. כמו כן, עורך הדין צריך לאמת את זהות החותמים ואת חתימותיהם. 

אישור עירייה לטאבו מקורי – אישור בתוקף המעיד על תשלום מיסים שונים לרשות המקומית, כולל היטל השבחה.

בקשה מקורית לרישום במקרקעין – חשוב שבקשה זו תהיה חתומה ומאומתת, בדומה לשטר המכר.

מעוניינים לרכוש דירה? מסתבכים עם הרישום בטאבו? רוצים לשאול שאלות ולהתייעץ בנוגע לתהליך עם עורכי דין מקצועיים? פירמת מצנר גולדשטיין היא פירמה המתמחה בדיני המקרקעין, ועורכי הדין שלנו ישמחו לעזור!

בעלי זכויות על דירה כחלק מהתחדשות עירונית

מעוניינים בפגישת ייעוץ?