האם ישנה חשיבות לבחירת עורך דין מקרקעין מקומי?

עסקאות מקרקעין הן על פי רוב העסקאות הגדולות והמשמעותיות ביותר בחייהם של אנשים – בין אם מדובר בעסקה שעיקרה קניה או שכירה של דירה, בה מועברים בין הצדדים סכומים גדולים מאוד של כסף, ובין אם מדובר בפרויקט מקרקעין שיזם או קבלן מבקש לנהל.

בכל  אחד מהמקרים מדובר בעסקת ענק שבה טעויות עלולות להיות הרות גורל, ועל כן חשוב לעשותה באופן הטוב ביותר האפשרי. אחד החלקים החשובים ביותר בפסיפס המורכב של פרויקט עסקת המקרקעין הוא עורך הדין – ושאלה חשובה שרבים שואלים היא, האם ישנה חשיבות לבחירת עורך דין מקרקעין מקומי?

האם ישנה חשיבות לבחירת עורך דין מקרקעין מקומי?

מה יכול להשתבש?

על מנת להבין האם ישנה חשיבות לבחירת עורך דין מקרקעין מקומי, חשוב קודם כל להבין באיזו מידה יכולות עסקאות מקרקעין להשתבש, ומדוע חשוב לבחור את עורך הדין בקפידה כה רבה. 

בסוף שנות ה – 80 של המאה הקודמת, בחרה אישה מראשון לציון לרכוש מגרש, על מנת שתוכל להשתמש בו לפרויקט של מקרקעין. המגרש היה בבעלותה של אותה אישה במשך 20 שנים, כאשר לפתע התחוור לה כי על המגרש הולכים לסלול כביש מהיר. אותה אישה לא הבינה איך הדבר יתכן – ולאחר שבדקה, גילתה שהקרקע הופקעה ממנה, מבלי שתהיה זכאית לפיצוי.

הסיבה לכך היא שעורכת הדין אותה שכרה האישה לפני שני עשורים שכחה לרשום את זכויותיה של האישה בטאבו, וכך המדינה לא הייתה מחויבת לשלם לה את פיצויי ההפקעה. כלומר – לאחר שהשקיעה האישה את כספה במגרש, נותרה האישה ללא דבר בידה – ללא המגרש וללא כספי פיצויים.

האם ישנה חשיבות לבחירת עורך דין מקרקעין מקומי טרם ביצוע עסקה?

 עוד לפני שנעשית עסקה שעיקרה נכס מסוים, חשוב שעורך הדין יהיה שותף – עורך הדין צריך לבדוק מהן הזכויות הקנייניות הקשורות לנכס, ועליו לבדוק את מצבו המשפטי של הנכס – החל בזכויות או הערות אזהרה, וכלה בתוכניות פיתוח אזוריות הקשורות לנכס (למשל, כביש מהיר המתוכנן לעבור במקום) או צו הריסה שהוצא עבור הנכס.

החשיבות של עורך דין מקומי בשלב זה היא מכרעת: פעמים רבות הזכויות והחובות של הנכס רשומות במקומות שונים ואף במקומות מספר, ולכן רק עורך דין מיומן המכיר את דיני המקרקעין הישראליים על בורים יכול להבטיח באמצעות הידע והניסיון שלו בנושא כי כל הבעיות יפתרו וכל הסוגיות יבדקו.

האם ישנה חשיבות לבחירת עורך דין מקרקעין מקומי בעת ביצוע העסקה או לאחריה?

עורך דין מקומי מכיר את שוק המקרקעין הישראלי על בוריו, ומכיר את החוקים והתקנות השונות היטב. לכן, עורך דין מקומי יכול לעזור לנסח את ההסכם המתאים ביותר עבור הצדדים ועבור הדין הישראלי, וכמו כן, ידע להתעקש על הסוגיות החשובות. לאחר העסקה, ידע עורך דין מקומי לרשום את הזכויות על הנכס כחוק, דבר שימנע תקלות ובעיות משפטיות בהמשך.

קבלנים? יזמים? בעלי דירה? מעוניינים בעורך דין מקרקעין? פנו לפירמת מצנר גולדשטיין, פירמה מקצועית, ייחודית ומובילה בדיני המקרקעין הישראליים.

בעלי זכויות על דירה כחלק מהתחדשות עירונית

מעוניינים בפגישת ייעוץ?