קבוצות רכישה נדל"ן – כך תעשו את זה לאט וחכם

בשונה מהשקעה אישית וסטנדרטית בנדל"ן, הנעשית לעתים באופן עצמאי ולעתים דרך מתווך, קבוצת רכישה נדל"נית היא התארגנות שונה של מספר אנשים פרטיים לצורך בניית בתי מגורים וזאת בהיעדר תלות בקבלן או ביזם. 

שוק הדיור הישראלי, שכידוע מאופיין ברמת מחירים גבוהה ביותר (ביקוש גבוה מאוד אל מול היצע נמוך יחסית), הופך את ההתארגנות בקבוצת רכישה לאטרקטיבי יותר, שכן מדובר למעשה בדרך אלטרנטיבית וזולה יותר לרכישת נכסים. 

במסגרת זו, קבוצת הרכישה היא שמאתרת את השטח הרצוי לבניית הנכס, מוצאת את מקורות המימון לרכישתו, מאתרת את הקונים הפוטנציאליים ומשווקת להם את הפרויקט, וכמובן אחראית על הבנייה עצמה – מנהלת את השיח השוטף מול בעלי מקצוע, מטפלת בהשגת כלל היתרי הבנייה הרלוונטיים, ומנהלת את המשא ומתן לרכישה מול הקונים. 

יש לציין כי מספר החברים בקבוצות רכישה יכול להיות גדול מאוד (מעל 100 אנשים), לכן במצב שכזה ימונה גוף ניהולי מטעם הקבוצה שינהל את הפרויקט עבורה. 

היתרון המרכזי הגלום בהתארגנות זו הוא חיסכון משמעותי בעלויות ופיזור סיכונים. בקבוצת הרכישה, כל אדם פרטי משקיע סכום מסוים (בהתאם לחלקו העתידי בנכס) כך שלבסוף הקבוצה רוכשת יחדיו את הקרקע הרצויה לבנייה. כלומר, כל נזק או הפסד שיספוג הפרויקט יתחלק בין כלל חברי הקבוצה, כך שכל חבר בה יספוג אישית נזק הפסד כספי נמוך יותר, בהתאם לגובה השקעתו. 

קבוצות רכישה נדל"ן – כך תעשו את זה לאט וחכם

כיצד לבנות נכון קבוצת רכישה, וכיצד נדע האם כדאי להצטרף לכזו? 

ראשית, חשוב מאוד לשקול בקפידה את אופי הקבוצה אליה מעוניינים לחבור. למשל, ההתארגנות בקבוצת רכישה לנפוצה מאוד בקרב הציבור הדתי והחרדי. מגזרים אלו נוטים לשאוף לגור ביחד, ובנפרד מהציבור החילוני, לכן במידה ומדובר באדם חילוני שמבקש להצטרף לקבוצה – עליו לשקול זאת. 

בנוסף, ההתארגנות לכשעצמה איננה מספיקה, ויש לוודא כי התהליך כולו – מההתארגנות הראשונית ועד לרכישת הקרקע ובניית הנכס – מלווה בגורם מקצועי שתפקידו להגן על ההשקעה של כלל חברי הקבוצה. 

רכישת שירותיו של עורך דין המתמחה בתחום תאפשר קיצור תהליכים, השגת אישורי בנייה מיטביים מבחינה מקצועית, תמנע התעסקות מיותרת בבירוקרטיה ובעיקר תעניק שקט נפשי לחברי הקבוצה. 

מומלץ מאוד לכל חבר קבוצה להיות מיוצג ע"י עורך דין אישי, ללא קשר לעורך הדין של הקבוצה כולה, כדי לגבות אינטרסים אישיים. 

בנוסף, לקבוצת רכישה ישנם גם חסרונות, למשל סיכון בבחירת גורמי מקצוע לא מקצועיים, רכישת קרקע במחיר גבוה מדי, ואף רכישת קרקע ללא היתר בנייה. אף מעבר לכך, גם אם הסיכונים הללו לא מתממשים, מכיוון שמדובר בקבוצה גדולה, תמיד יהיו אי הסכמות בין חבריה ואף התנגשות אינטרסים. לאור כל אלו, מומלץ מאוד לבחון את כלל המשתנים הרלוונטיים לפני שמחליטים להצטרף ולהשקיע בקבוצה, שכן הסיכון בהפסד, גבוה. 

בעלי זכויות על דירה כחלק מהתחדשות עירונית

מעוניינים בפגישת ייעוץ?