עורך דין בחשבון נאמנות:

מהי נאמנות? 

נאמנות היא הסדר משפטי שמכונן מערכת יחסים בין 3 שחקנים- בעל נכסים ממנה "נאמן" שינהל את נכסיו לטובת צד שלישי שמכונה "נהנה". פעילותו של הנאמן נעשית עפ"י החוק או בהתאם לכתוב בהסכם הנאמנות שבו מנויות הבקשות והמטרות של בעל הכסף. לרוב הנאמן יהיה איש מקצוע (עורך דין או רואה חשבון), כדי שהצדדים יהיו בטוחים בכך שניתן לסמוך עליו ושההתנהלות תהיה הגונה ומושכלת. 

בעלי כספים בוחרים להשתמש במוסד הנאמנות מסיבות שונות ומגוונות – לדוג' הורה שרוצה להעניק לילדיו את כספו רק לאחר שיתחתנו ימנה נאמן שיעניק להם את הכסף במועד החתונה, או במקרה של חשש מפני פשיטת רגל, הורה ימנה נאמן ויעביר אליו את כספו ובכך יבטיח שהכסף יועבר לילדיו ולא לנושים שידרשו פירעון, וכן במקרה של עסקה בה חלוקת הכספים אמורה להתבצע בהתקיים תנאים מסוימים. 

לרוב, כל ההתנהלות נעשית באמצעות חשבון בנק ייעודי שנקרא חשבון נאמנות. 

עורך דין בחשבון נאמנות:

עורך דין המשמש כנאמן בחשבון נאמנות: 

באופן כללי, פעולותיו של נאמן, בלי קשר לזהותו ולמשלח ידו,  צריכות להיות כפופות להוראות חוק הנאמנות. 

במקרה של מינוי עורך דין לתפקיד נאמן הוא כפוף ככל עורך דין, גם לכללי האתיקה ועל פיהם הוא מחויב להשתמש ולנהל את הכסף בצורה רצינית ומקצועית, כך שיוגשמו המטרות המבוקשות לטובת הנהנה. 

האחריות למה שקורה עם הכסף ולתקינות החוקית שלו מוטלת על הנאמן, ובמקרה של טעות או נזק הוא חשוף לתביעה ולעיתים הוא זה שיצטרך לשלם את המחיר, במקרה של נאמן שהוא גם עורך דין האחריות המוטלת גדולה עוד יותר כיוון שישנה חובת זהירות מוגברת, כלומר מצופה מעו"ד להיות ער ולפקח על המתרחש בחשבון, בכלל זה עליו להכיר את פעילויותיו של בעל הכסף שהוא מופקד עליו, לעקוב אחרי התנועות בחשבון הנאמנות, להגיש מעת לעת תמונת מצב לנהנים ולהשתמש בכסף אך ורק בעבור השגת מטרה המבוקשת. כמובן שחובה זו דורשת גם בירור ובטחון מוחלט שהצדדים פועלים ביושרה ושחלילה הפעולות הנעשות אינן נועדו לקדם פשיעה או טרור. 

חשוב לציין שתפקידו של הנאמן הוא כבד משקל הן מבחינת האחריות הגדולה והן מבחינת הזמן והמיומנות הרבים שיש להשקיע בניהול הנאמנות, ולכן שכרו של הנאמן מונח בצידו והוא מקבל שכר בהתאם לגובה הסכום אותו הוא מנהל ובהתאם לאורך התקופה בה הוא נדרש לפעול. 

כיצד בוחרים עורך דין נאמן בחשבון נאמנות?

בבחירת עורך דין שיפעל כנאמן עליכם לוודא שמדובר באדם ישר והגון, כך שתוכלו להיות רגועים ולסמוך עליו שהוא משתמש בכספיכם בהגינות ובחוכמה. מלבד לזאת, עליו להיות בקיא בתחומי ידע רבים – הוא צריך להכיר את המערכת הפיננסית ולדעת להתנהל בתוכה בחוכמה ובמקצועיות, הוא צריך להיות ער לתקינות וליושרה של הצדדים ולהכיר מערכות דינים והסדרים מדיניים רבים שנוגעים לעניין. לשם כך מומלץ לבחור בעו"ד ותיק ומנוסה, אשר לו היכרות מעמיקה עם התחום הספציפי הזה.

במידה ואתם זקוקים לעו"ד שינהל עבורכם חשבונות נאמנות אנו מזמינים אתכם לפנות אלינו ואנו נעניק לכם שירותי נאמנות אמינים ואיכותיים כך שבקשותיכם יוגשמו על הצד הטוב ביותר. 

מעוניינים בפגישת ייעוץ?