אחריות קבלן חוק המכר

נזילה בצנרת, תקלות חשמל, רטיבות, קילופים, סדקים בקירות, שקיעת מרצפות – כל אלו רק חלק מרשימה ארוכה של תקלות העשויות להיגרם גם בדירה חדשה מקבלן. אחריות הקבלן בחוק מכר (דירות) מגדירה שתי תקופות אשר בהן על הקבלן לתקן את התקלות המתרחשות, כאשר לכל תקלה מספר שנים שונה בהם על הקבלן לשאת בעלויות התיקון והטיפול ללא דרישה להוכחת הנזק על ידי הקונים. 

אחריות קבלן חוק מכר

מה ההבדל בין התקופות וכיצד ניתן לדעת כמה שנות אחריות יש על כל תקלה?

אחריות קבלן בחוק המכר מתחלקת כאמור לשתי תקופות, התקופה הראשונה נקראת תקופת הבדק, והיא מתחילה ביום בו מעמיד הקבלן את הדירה לקונה. אורכה משתנה מתקלה לתקלה ונע בין שנה לשבע שנים, כאשר לתקלות המתרחשות בתוך תקופה זו נושא הקבלן באחריות מלאה לתיקון על חשבונו. 

התקופה השנייה נקראת תקופת האחריות, והיא נמשכת כשלוש שנים מסיום תקופת הבדק, וכיוצא בכך משתנה גם היא מתקלה לתקלה. לדוגמה, תקופת הבדק של סדקים העוברים בקירות ובתקרות היא 5 שנים, כך שתוספת של 3 שנים אשר מהווים את תקופת האחריות מותירים את הרוכשים עם 8 שנים בהם הם זכאים לטיפול בתקלה על ידי הקבלן. בדומה, מכונות, מנועים ודוודים מזכים בתקופת בדק שאורכה 3 שנים, וכיוצא בכך ב-6 שנים סך הכל. 

רשימת השנים הכלולות בתקופת הבדק של כל תקלה מפורטת בחוק המכר (דירות), וניתנת לחיפוש פשוט בכל מנועי החיפוש. אורכה של תקופת האחריות הוא כאמור 3 שנים מסוף תקופת הבדק באופן גורף לכלל התקלות.

אחריות הקבלן חוק המכר    

אם כן, השוני בין התקופות הבא לידי ביטוי באחריות הקבלן בחוק המכר טמון בחובת ההוכחה המוטלת על הקונה. בעוד שבתקופת הבדק יוצאים מנקודת הנחה שהקבלן הוא שטעה ועליו להוכיח אחרת, בתקופת האחריות חובת ההוכחה מוטלת על הקונה של הדירה, ועליו להוכיח שלא עשה שימוש לקוי. 

לעובדה זו משמעות רבה שכן בהיעדר יכולת להוכיח שלא התבצעה תחזוקה לקויה, או הזנחה יהיה הקבלן פטור מאחריות לטיפול בנזק. זו הסיבה שמומלץ להיוועץ באנשי מקצוע המומחים לתחום זה, בין אם הנכם קבלנים, ובמיוחד אם הנכם רוכשים וחסרי ניסיון בסיטואציות מסוג זה. 

אף שלרוב קבלנים נוהגים לבצע שורת תיקונים בחלוף שנה ממסירת הדירה יש לזכור שאין בכך כדי להסיר מהם את חובתם לפי חוק. שינוי, ביטול או קיצור של תקופת הבדק והאחריות אינם חוקיים, וזאת אף אם הדבר מצוין בחוזה כזה או אחר והתקבל בהסכמת הרוכשים.

מצנר גולדשטיין הינה פירמת עורכי דין מובילה בתחומה, אשר מתמחה בדיני הנדל"ן והחברות, ומעניקה ללקוחותיה שירות משפטי ברף גבוה במיוחד – במקצועיות, בחדשנות ובזמינות.

ייחודיות הפירמה, המתבטאת בהתבדלותה מפירמות אחרות, טמונה בתפיסת והכרת העולם המסחרי, על שלל רבדיו השונים, המשתלבת עם הבנה עמוקה של סוגיות בליבה המשפטית המורכבת של התחום

חדשנות, יצירתיות וזמינות מקסימלית, בנוסף להבנה והעמקה בתחומים אשר בהם אנו עוסקים – אלו ערכי הליבה שלנו, ואלו הם שגורמים ללקוחותינו, בהם גופיים מובילים בעולם המסחרי, לבחור במצנר גולדשטיין. 

 

בעלי זכויות על דירה כחלק מהתחדשות עירונית

מעוניינים בפגישת ייעוץ?