ליווי יזמים וקבלנים: כך תבחרו את האנשים הנכונים

השינויים שעובר העולם הכלכלי בעשורים האחרונים, ובניהם היכולת של אנשים פרטיים ממעמד הביניים לצבור הון ולהשקיע, חשף בפני אנשים רבים את האפשרות להיות היזמים והקבלנים של פרויקט הבניה שלהם. הדבר נפות במיוחד כשמדובר בפרויקטים של התחדשות עירונית, כגון פרויקטים של תמ"א 38, המאפשרים לבעלי דירות להרוויח, או באמצעות ההשקעה בפרויקט ומכירת הדירות שנבנות במסגרתו, או באמצעות הסכם המאפשר להם לקבל דירה משופרת או גדולה יותר.

בשל השכיחות ההולכת וגוברת של יזמים המבצעים את הפרויקט הראשון או היחיד בחייהם, ליווי יזמים וקבלנים הוא תחום שהולך וצובר תאוצה בשנים האחרונות. את הליווי מבצע עורך דין או איש מקצוע מסוג אחר, האחראי להקל את העומס שמוטל על היזמים באמצעות דאגה לתחום מסוים מתחילתו עד סופו – למשל, עורך דין הדואג לכלל הסוגיות, הבעיות והדאגות המשפטיות הכרוכות בפרויקט ההתחדשות העירונית אותו הוא מלווה.

מדוע ליווי יזמים וקבלנים ע"י עורך דין חשוב?

כל גורם העוסק בתחום ההתחדשות העירונית יכול להעיד: עורך דין מלווה, בעל ניסיון מקצועי ובקיאות נרחבת בדיני המקרקעין, הוא גורם מכריע עבור כדאיות והצלחת הפרויקט. כל פרויקט בניה או יזמות שהוא, ובמיוחד פרויקטים של התחדשות עירונית, הם תהליך מורכב וסבוך, הכולל בירוקרטיה רבה, עבודה מייגעת מול הרשויות ומול גורמים ציבוריים, לצד סכנות ובעיות משפטיות רבות לאורך כל התהליך. רק עורך דין מקצועי וחד יכול להבטיח שלא יהיו בעיות מצידו המשפטי של הפרויקט, בעיות שעלולות לגרום עיכובים אדירים בלוח הזמנים של הפרויקט, ואף להוביל להוצאות גדולות ובלתי צפויות שיהפכו את הפרויקט לבלתי רווחי או אפילו לפרויקט הפסד.

ליווי יזמים וקבלנים

אז מהו תפקיד עורך הדין בליווי יזמים וקבלנים?

לעורך הדין מספר תפקידים במהלך הפרויקט – בכל הקשור להתנעת הפרויקט, עורך הדין יכול להשתמש בניסיונו ובידע המשפטי שלו על מנת לאתר את כל בעלי הזכויות בבניין או בקרקע, על מנת לוודא הסכמה מלאה. כמו כן, לאורך הפרויקט ידע עורך הדין לזהות בעיות ותקלות משפטיות ולמנוע אותן מראש. לבסוף, עורך הדין יסייע בבירוקרטיה ובהתנהלות אל מול הגורמים הציבוריים הרלוונטיים.

מהם הקריטריונים לבחירת עורך הדין הנכון לליווי?

  • מקצועיות ובקיאות בדיני הנדל"ן – ככל שעורך הדין בקיא ומבין יותר בתחומים המשפטיים הרלוונטיים, הוא יוכל לדאוג לאינטרסים של הקבלן והיזם טוב יותר באמצעות הידע והניסיון שלו.
  • הצלחות קודמות – מומלץ ליצור קשר עם יזמים וקבלנים שיוצגו ע"י עורך הדין בעבר, ולוודא כי הוא סיפק להם שירות ברמה הגבוהה ביותר. כמו כן, מומלץ לבדוק את הפרויקטים בהם השתתף בעבר – ואת מידת ההצלחה שלהם.
  • כימיה ושירות מקצועי – מומלץ לקיים שיחה עם עורך הדין, כמו גם לבחון מספר אפשרויות, על מנת לבחור עורך דין עימו יש כימיה טובה (לשם עבודה יעילה לאורך זמן). כמו כן, מומלץ לבקש מעורך הדין המלצות והוכחות על רמתו ותרומתו לפרויקטים.

מצנר גולדשטיין היא פירמה מובילה בתחום דיני הנדל"ן והמשפט המסחרי. מעוניינים בליווי משפטי מקצועי ואיכותי לפרויקט שלכם? צרו איתנו קשר!

בעלי זכויות על דירה כחלק מהתחדשות עירונית

מעוניינים בפגישת ייעוץ?