תביעות נגד חברות

חברה היא התאגדות של מספר פרטים המתאגדים למען מטרה משותפת (לרוב רווח כלכלי). החברה היא ישות משפטית עצמאית. ההתאגדות יוצרת מנגנון קבלת החלטות, מזכה את חבריה בזכויות ומטילה עליהם חובות בהתאם לאינטרסים ולקידום המטרה שלשמה הוקמה החברה. 

חברה בע"מ היא למעשה תאגיד שבו אחריותם של המשקיעים מוגבלת לגובה ההשקעות שהשקיעו בעלי המניות בחברה. מבנה זה הוא נפוץ יותר כי הוא שומר על ההפרדה בין המשקיעים ובעלי המניות לבין החברה עצמה. 

בבואנו לתבוע חברה עלינו להבין שהתביעה אינה מוגשת כלפי הבעלים של החברה כאדם פרטי אלא כלפי הישות המשפטית הנפרדת שנקראת חברה. 

תביעת חברות

סוגי התביעות נגד חברות

ניתן להגיש תביעה קטנה או רגילה נגד חברה בהתאם לסכום המדובר (תביעה בסדר גודל של עד כ-33,500 ₪  היא תביעה קטנה ואילו תביעה בסכום גדול יותר היא תביעה רגילה.) אך חשוב לשים לב לעובדה שבתביעות קטנות אין זכות ייצוג ולכן לחברה המקצועית והמיומנת יהיה יתרון על פני התובע שאין לו ניסיון או ידע בתחום.     

בנוסף, ישנם מקרים בהם נגרם לפרט נזק קטן שבאופן כללי היה נחשב לתביעה קטנה, אך כנראה שאותו נזק נגרם לקבוצה גדולה של אנשים ואותו הפרט מחליט לתבוע את החברה בתביעה ייצוגית. הסיכון בתביעה ייצוגית הוא קטן יחסית, אם התביעה מצליחה היא מזכה את התובע בגמול שיתמרץ אנשים לפעול למען השגת הצדק ציבורי. תובענות ייצוגיות מלוות ע"י היועמ"ש בשל העניין הציבורי שהם מעוררות.   

לרוב לחברות ישנם משאבים, ניסיון וכוח משפטי גדול יותר משל התובע ולכן יש להתכונן לתביעות אלו בצורה הטובה והמקצועית ביותר. לשם כך יש להיעזר בעו"ד אזרחי בקיא ומנוסה שיידע לבחור את אפיק התביעה המשתלם ביותר, להעריך את סיכויי ההצלחה שלה, יביא את כל מקורות החוק שיכולים לספק דרישה לפיצוי, יציג את כל הטיעונים ויצליח בעזרת כל אלו להשיג עבור המיוצג את כל הסעדים והזכויות המגיעים לו. 

חדלות פירעון של חברה בתביעה נגדה

אם החברה אותה רוצים לתבוע נמצאת בהליכי חדלות פרעון (המקבילה התאגידית לפשיטות רגל של יחידים) הליך התביעה הוא שונה. נקבע בחוק שנזקי עבר שביצעה החברה נחשבים כחוב של החברה כלפי הניזוק ולכן יש להגיש תביעת חוב לכונס הנכסים והתובע ייכנס לרשימת הנושים ויקבל את חלקו בהתאם לדיני חדלות הפירעון. אם התביעה עוד לא החלה והנזק עוד לא הוערך מנהלים את ההליך בלי קשר לפשיטת הרגל ואחרי פסק הדין מכניסים את גובה הפיצוי כחוב כפי שציינו. 

במידה ונחשפתם לפגיעה או עוולה כלשהי ואתם מעוניינים לקבל ייצוג ראוי מול החברה פנו אלינו ואנו נשתדל להעניק לכם את הסיוע המקצועי והמתאים ביותר עבורכם ויחד ננסה להגיע להסדר המיטיבי ולמצות את הדין.

מעוניינים בפגישת ייעוץ?