מה תפקידו של עורך דין מקרקעין?

עורך דין מקרקעין הוא עורך דין העוסק בתחום המקרקעין – תחום שעיקרו הוא נדל"ן – נכס דלא ניידי, כלומר נכס המחובר לקרקע ואיננו נייד. דיני המקרקעין עוסקים בכל הקשור לעסקאות שבהן מועברים זכויות ונכסים מסוג זה – דירות, קרקעות, מגרשים, וכדומה. כפי שניתן להבין, מדובר בתחום נרחב למדי – הוא מכיל בתוכו חוקים ותקנות הקשורים להתנהלות של קבלנים ויזמים, בעלי דירות ושוכרים, רוכשים פרטיים של קרקעות ונדל"ן, ועוד.

מדוע חשוב שיהיה עורך דין מקרקעין בכל עסקה או פרויקט נדל"ן?

לעורך הדין תפקידים רבים ומגוונים בעסקאות מסוג זה, וכולם חיוניים מאין כמותם להצלחת הפרויקטים השונים:

עורך דין מקרקעין מקצועי יבחן את החוזה שעליו חותמים הצדדים, ויעזור לצד אותו הוא מייצג לנסח חוזה שידאג לצרכיו באופן הטוב ביותר. ניסוח חוזה באופן הטוב והמדויק ביותר חיוני למניעת בעיות משפטיות בהמשך, ועל מנת לוודא שכל האינטרסים של הלקוח ישמרו.

כמו כן, עורך הדין יכול להתריע, להצביע ולפתור בעיות שעלולות לעלות במהלך פרויקטים שונים, העלולות לפגוע בפרויקט ולגרום להוצאות בלתי צפויות שיעכבו או ייקרו משמעותית את עלותו של הפרויקט.

בנוסף לכל האמור לעיל, עורך הדין יכול לעזור לצד אותו הוא מייצג בהליכים הבירוקרטיים והמשפטיים מול ראשויות המדינה הנדרשים בכל פרויקט נדל"ן. על פי רוב, הבירוקרטיה מסובכת ומתישה, במיוחד עבור לקוחות לא מנוסים, ולכן עורך דין מקרקעין הבקיא בתחום הוא חיוני על מנת לייעל ולקצר את התהליך, כמו גם על מנת למנוע בעיות ותקלות בירוקרטיות בהמשך, או אפילו עבירות על החוק בשוגג.

מה תפקידו של עורך דין מקרקעין?

תפקידו של עורך דין מקרקעין ברכישת דירה

תפקידו של עורך הדין בתחום זה מתחיל עוד בטרם המשא ומתן והחתימה על החוזה – עורך הדין יברר מיהו המוכר ומהם זכויותיו בנכס, על מנת לבדוק שאכן יש לו רשות ויכולת למכור את הנכס המדובר. בהמשך, עורך הדין יבחן את החוזה ויוודא כי כל האינטרסים של הלקוח מיוצגים באמצעות החוזה, וכי לא נפגעות זכויותיו. בנוסף, עורך דין מיומן ומקצועי יכול לנהל את המשא ומתן הנדרש על מנת להבטיח חוזה ותנאים מיטיבים ככל האפשר עם הלקוח.

סוגיות נוספות שעורך הדין יכול לטפל בהן הם סוגיות של מיסים, המוטלים לעיתים על עסקאות מסוג זה, רישומים בטאבו וברשויות ציבוריות אחרות, ועוד.

תפקידו של עורך דין מקרקעין בפרויקטים של התחדשות עירונית

עורך הדין יכול לייצג בפרויקטים של התחדשות עירונית שני סוגים של צדדים: את הקבלנים והיזמים, תוך ליווי שלהם לאורך כל הפרויקט, מניעת תקלות, ייצוג האינטרסים שלהם מול בעלי הזכויות בפרויקט וכו', או לחלופין, את הדיירים ובעלי הדירות, תוך שהוא מוודא את אמינות הקבלן, יכולתו להשלים את הפרויקט ולעמוד בלוחות הזמנים, ומוודא שהאינטרסים של בעלי הדירות מיוצגים לכל אורך הפרויקט.

עומדים בפתחה של עסקת נדל"ן? מעוניינים ביעוץ, ליווי, או סיוע משפטי מעורך דין מקצועי הבקיא בדיני הנדל"ן? צרו קשר עם מצנר גולדשטיין, פירמה חדשנית ומובילה בתחום דיני המקרקעין!

בעלי זכויות על דירה כחלק מהתחדשות עירונית

מעוניינים בפגישת ייעוץ?